تبلیغات


webtab

آخرین ارسال ها

موضوعات

متن تبلیغ اول شما در اینجا
عنوان تبلیغ
متن تبلیغ اول شما در اینجا
عنوان تبلیغ
متن تبلیغ سوم
عنوان تبلیغ
لطفا نظرات خود را برای بهبود هرچه بهتر سایت برای ما ارسال نمایید. با تشکر
webtab
webtab
چرخه‌ي زندگي در جانداران مختلف

چرخه‌ي زندگي در جانداران مختلف

سه شنبه، ۳۰ آذر ۱۳۸۹
1,712 بازدید
۰دیدگاه
نویسنده : مهدی فلاح

چرخه‌ي زندگي تمام جانداران مراحل يکساني دارد. تولد، رشد و بلوغ. پس چرخه‌ي زندگي مراحلي است که يک جاندار از تولد تا بلوغ مي‌گذراند. بدن تمام موجودات در طول اين دوران رشد مي‌کند و تغييراتي در داخل و خارج آن ايجاد مي‌شود. هنگامي که تغييرات کامل شد، موجود زنده به بلوغ مي‌رسد. گياهان بالغ دانه توليد مي‌کنند و جانوران بالغ آماده توليد مثل مي‌شوند.


چرخه‌ي زندگي گياهان

چرخه‌ي زندگي در بسياري از گياهان از دانه شروع مي‌شود. درون هر دانه يک گياه کوچک (يا رويان) و مقداري غذا براي تغذيه و رشد رويان وجود دارد. معمولا دانه‌ها بعد از افتادن بر روي زمين رشد نمي‌کنند و بسياري از رويان‌هاي گياهان مدتي به حال نهفته و غير‌فعال باقي مي‌مانند تا زماني که آب و نور آفتاب مناسب به آنها برسد و بعد رشد آنها شروع مي‌شود. پوسته دانه از خشک شدن رويان جلوگيري مي‌کند.


چرخه‌ي زندگي پستاندارن

تولد و تغذيه بچه‌هاي پستانداران با ديگر جانوران متفاوت است. بسياري از پستانداران درون بدن مادرانشان رشد مي‌کنند و زنده از مادر زاده مي‌شوند و نوزاد پستانداران تنها جانوراني هستند که از شير مادر تغذيه مي‌کنند و طول دوره شيرخواري متفاوت است. به عنوان مثال توله‌ سگ‌ها شش هفته شير مي‌خورند، در حالي که بچه فيل‌ها تا دو سال از شير مادر تغذيه مي‌کنند. بسياري از پستانداران بعد از تولد بچه‌ها از آنها مراقبت مي‌کنند و به آنها راز بقا ياد مي‌دهند.


چرخه‌ي زندگاني پرندگان

همه‌ي پرندگان براي تخم‌گذاري به خشکي مي‌آيند، حتي اردک و مرغ دريايي که قسمت زيادي از عمر خود را در آب مي‌گذرانند. تقريبا تمام پرندگان بعد از تخم‌گذاري روي تخم‌ها مي‌خوابند تا آنها را گرم نگه دارند. زيرا رويان داخل تخم احتياج به گرما دارد تا بتواند رشد کند. وقتي جوجه به اندازه کافي بزرگ شد، تخم را شکسته و از آن بيرون مي‌آيد و چرخه زندگي جديدي شروع مي‌شود. بسياري از پرندگان هر بار مقدار کمي تخم مي‌گذارند و از تخم‌ها و جوجه‌هايشان مراقبت مي‌کنند و به آنها غذا مي‌دهند تا آنها بتوانند لانه را ترک کنند.


چرخه‌ي زندگي خزندگان

خزندگان جانوراني هستند که پوست چرمي آنها از فلس پوشيده شد و بسياري از آنها زندگي خود را در تخم شروع مي‌کنند. نوزاد خزنده، دگرديسي نمي‌کند، زيرا از نظر شکل ظاهري شبيه والدينش دارد، التبه براي بالغ شدن بايد رشد کند. لايه خارجي پوست خزندگان رشد نمي‌کند؛ بنابراين، آنها بعد از مدتي پوستشان را دور مي‌اندازند. رشد و پوست‌ اندازي خزندگان تا هنگام مرگشان ادامه مي‌يابد.


چرخه‌ي زندگي دوزيستان

دوزيست به جانداري گفته مي‌شود که زندگاني دوگانه دارد. بسياري از دوزيست‌ها، بخش اول زندگي خود را زير آب مي‌گذارنند و بعد از بالغ شدن به خشکي مي‌آيند. لارو دوزيستان بسيار متفاوت از والدينش مي‌‌باشد. لاروها زير آب زندگي مي‌کنند و با آبشش نفس مي‌کشند. آنها گياهخوار هستند و از دم دراز خو براي شنا کردن استفاده مي‌کنند. در هنگام دگرديسي شش‌ها و پاها رشد مي‌کنند و دم از بين مي‌رود. جانور بالغ در خشکي زندگي مي‌کند و حشره مي‌خورد. چرخه‌ي زندگي دوزيستان در همه‌ي مراحل وابسته به آب است. تخم بسياري از دوزيستان با پوششي ژله‌اي پوشيده شده است. تخم‌ها براي مرطوب نگه داشتن پوست نياز، به هواي مرطوب يا آب دارند.


چرخه‌ي زندگي بندپايان

بندپايان جانداراني هستند که پوشش سختي مانند زره از بدن جاندار محافظت مي‌کند. حشرات، عنکبوت‌ها، هزار‌پايان و سخت‌پوستان مثل خرچنگ، بندپا هستند. تقريبا تمام بندپايان تخم مي‌گذارند. جاندار ماده معمولا نزديک منابع غذايي تخم‌گذاري مي‌کند، زيرا بسياري از والدين بعد از تخم‌گذاري تخم‌ها را ترک مي‌کنند و نوزادان براي تغذيه خود بايد غذا پيدا کنند. چرخه‌ي زندگي کفش‌دزوک ها فقط چهار تا هفت هفته طول مي‌کشد. در اين مدت کوتاه، کفش دوزک از تخم بيرون مي‌آيد، رشد مي‌کند، دگرديسي دارد و تخم مي‌گذارد.


خطرات چرخه‌ي زندگي

چرخه‌ي زندگي يک گونه از جانداران، زماني به پايان مي رسد که تمام جانداران آن گونه، بميرند و نسل جديدي از آنها نداشته باشد. آلودگي، انسان و شکارگران عواملي هستند که مي توانند باعث نابودي نسل گياهان و جانوران شوند. هر گاه گونه اي از جانداران منقرض شوند، چرخه‌ي زندگي گونه‌هاي ديگر هم آسيب مي بينند، زيرا هر چرخه‌ي زندگي براي تداوم حداقل يک چرخه زندگي ديگر نياز دارد. تمام جانوران براي تغذيه به جانوران ديگر يا گياهان نياز دارند. مثلا هر گاه آلودگي آب باعث از بين رفتن قورباغه‌هاي يک برکه شود، شکارگراني که از قورباغه تغذيه مي‌کردند، بايد محل جديدي براي زندگي پيدا کنند و اگر تمام قورباغه‌هاي جهان از بين بروند، شکارگراني که فقط از قورباغه تغذيه مي‌کردند هم از بين مي‌روند، زيرا ديگر غذايي براي خوردن پيدا نمي‌کنند. پس اگر يک گونه منقرض شود، دو گونه چرخه زندگي از بين مي‌رود.

لاک‌‌پشت‌هاي دريايي هم براي تداوم نسلشان با مشکل روبرو هستند. آنها در سواحل شني لانه دارند و تعداد چنين سواحلي بسيار اندک است، زير انسان محل‌هاي مناسب را با ساختن تفريح‌گاه‌هاي گردشگري از بين برده است و بعضي از شکارگران هم محل تخم‌گذاري لاک‌پشت دريايي را کشف کرده و تخم‌هايش را مي‌خورند. بچه لاک‌پشت بعد از بيرون آمدن از تخم، بايد به اقيانوس بروند که در طول راه نيز ممکن است توسط خرچنگ‌ها و مرغ‌هاي دريايي شکار شوند.


دگرديسي

بخش مهمي از چرخه‌ي زندگي بعضي از جانوران مثل قورباغه‌ها، وزغ‌ها و سمندرها و بسياري از حشرات است. دگرديسي به تغييراتي گفته مي‌شود که در ساختمان بدن و رفتارهاي جانداران در هنگام بلوغ رخ مي‌دهد. قبل از دگرديسي، نوزاد جانداران خيلي متفاوت از پدر و مادرشان به نظر مي‌رسند و حتي از غذاهاي متفاوتي نسبت به والدين خود استفاده مي‌کنند. براي مثال نوزاد پروانه (لارو) از برگ تغذيه و با خزيدن به اطراف حرکت مي‌کند. در حالي که بعد از دگرديسي و بلوغ (پروانه بالغ)، براي پيدا کردن غذا از روي گياهي به روي گياه ديگر پرواز و از شهد شيرين درون گل‌ها تغذيه مي‌کند.

راسخون

برچسب ها :
- دیدگاهتان را فقط در رابطه با همین موضوع ثبت کنید، در غیر اینصورت پاسخ داده نخواهد شد.
- استفاده از نام های تبلیغاتی و آدرس سایت های غیر مرتبط، باعث عدم تائید و پاسخ به دیدگاه می شود.

*تبلیغات متنی

آخرین دیدگاه‌ها

با عضویت در خبرنامه ی ما از آخرین مطالب ما در ایمیل خود با خبر شوید

آمار سایت

  • بازدید امروز : 135283
  • بازدید دیروز : 137939
  • بازدید هفتگی : 331594
  • بازدید ماهانه : 471271
  • بازدید کل : 1167327
  • تعداد مطالب : 940
  • تعداد دیدگاه ها : 718

نرم افزارهای ضروری

Mozila FireFox Mozila FireFox
فایرفاکس
Google Chrome Google Chrome
گوگل کروم
Internet Explorer 12 Internet Explorer 12
اینترنت اکسپلورر