تبلیغات


webtab

آخرین ارسال ها

موضوعات

متن تبلیغ اول شما در اینجا
عنوان تبلیغ
متن تبلیغ اول شما در اینجا
عنوان تبلیغ
متن تبلیغ سوم
عنوان تبلیغ
لطفا نظرات خود را برای بهبود هرچه بهتر سایت برای ما ارسال نمایید. با تشکر
webtab
webtab
تولید سوخت زیستی از نیشکر

تولید سوخت زیستی از نیشکر

یکشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۰
226 بازدید
۰دیدگاه
نویسنده : ابوالفضل افروخته

ایران چهارمین کشور تولید کننده بیواتانول

مدیر بخش فرایند کنسرسیوم بیواتانول با اشاره به راه اندازی کنسرسیومی برای تولید سوخت های تجدید پذیر از نیشکر گفت: این کنسرسیوم با شرکت چهار دانشگاه و دو مرکز تحقیقاتی موفق به تولید آزمایشگاهی اتانول از نیشکر شد، که به زودی تولید نیمه صنعتی آن آغاز می شود.

بهمن بهزادی در گفتگو با خبرنگار مهر، به بیان جزئیات این کنسرسیوم پرداخت و افزود: این کنسرسیوم متشکل از چهار دانشگاه علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، شیراز و شهید بهشتی و همچنین سازمان پژوهش های صنعتی ایران و مرکز جهاد مهندسی فارس است.

تولید سوخت بیولوژیکی از نیشکر

وی با تاکید بر اینکه این کنسرسیوم با حمایت وزارت صنایع فعالیتهای خود را آغاز کرد، اظهار داشت: تولید الکل از ضایعات نیشکر از اهداف این کنسرسیوم است بر این اساس قرار است از “گاس” نیشکر، بیواتانول تولید شود و با اختلاط آن با سوخت های فسیلی، سوخت بیولوژیکی به دست آید.

مدیر بخش فرایند کنسرسیوم بیواتانول گفت: تاکنون بخشی از ضایعات نیشکر مصرف خوراک دام و باقیمانده آن سوزانده می شد، که مشکلات زیست محیطی زیادی را در منطقه ایجاد کرده بود، اما با این پروژه می توانیم از این ضایعات در جهت تولید سوخت بیولوژیکی بهره مند شویم.

وی با بیان اینکه دانش فنی تولید بیواتانول در اختیار سه کشور آمریکا، سوئد و برزیل است، ادامه داد: تحقیق در زمینه تولید این سوخت در این کنسرسیوم در مقیاس آزمایشگاهی آغاز شد و در نهایت موفق به تولید الکل از گاس شدیم که به زودی نیز تولید نیمه صنعتی بیواتانول از گاس را آغاز می کنیم. با این موفقیت ایران یکی از کشورهای صاحب این فناوری در دنیا شد.

وی راکتور را یکی از فناوری های بنیادی در تولید بیواتانول دانست و اضافه کرد: از این رو پژوهشگران موفق به طراحی و ساخت راکتور پیچشی با ساختارهای مورد نیاز در این زمینه شدند که با نصب آن امیدواریم تا اردیبهشت ماه سال آینده، تولید نیمه صنعتی بیواتانول در منطقه هفت تپه آغاز شود.

بهزادی همچنین خالص سازی و جداسازی را از دیگر واحدهای مهم در تولید الکل از گاس نام برد و یادآور شد: در حال حاضر دانش فنی آن تدوین شده است.

بسترسازی برای کاربردی کردن سوخت های تجدیدپذیر

مدیر بخش فرایند کنسرسیوم بیواتانول از امضای قراردادی میان این کنسرسیوم و پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد و گفت: طی این قرارداد قرار است در بازه زمانی یک ساله، موتور چند خودروی استاندارد تست شود و قابلیت های این موتورها برای استفاده از سوخت های بیولوژیکی مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این اگر بخواهیم این سوخت را کاربردی کنیم، لازم است تانکرهای ویژه ای برای اتانول در محل سوختگیری به زیر ساخت های کشور اضافه شود. زیرا اختلاط بنزین با اتانول مشکلاتی چون انفجار و آتش سوزی را به همراه دارد، از این رو لازم است تا با فراهم آوردن زیرساخت هایی، اتانول در محل سوختگیری اختلاط شوند.

برنامه ریزی برای استفاده از سوخت های زیستی در استان خوزستان

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در ادامه به برنامه ریزی مسئولان برای استفاده از سوخت های زیستی در استان خوزستان اشاره و خاطر نشان کرد: در حال حاضر برنامه ریزی هایی برای استفاده از سوخت های زیستی در استان خوزستان شده و نیاز است تا زیرساخت های لازم برای این امر فراهم شود.

برچسب ها :
- دیدگاهتان را فقط در رابطه با همین موضوع ثبت کنید، در غیر اینصورت پاسخ داده نخواهد شد.
- استفاده از نام های تبلیغاتی و آدرس سایت های غیر مرتبط، باعث عدم تائید و پاسخ به دیدگاه می شود.

*تبلیغات متنی

آخرین دیدگاه‌ها

با عضویت در خبرنامه ی ما از آخرین مطالب ما در ایمیل خود با خبر شوید

آمار سایت

  • بازدید امروز : 505
  • بازدید دیروز : 10850
  • بازدید هفتگی : 50073
  • بازدید ماهانه : 198880
  • بازدید کل : 893108
  • تعداد مطالب : 940
  • تعداد دیدگاه ها : 718

نرم افزارهای ضروری

Mozila FireFox Mozila FireFox
فایرفاکس
Google Chrome Google Chrome
گوگل کروم
Internet Explorer 12 Internet Explorer 12
اینترنت اکسپلورر